Hareides tropper rasler ud af top-50 i verden
Landstræner Åge Hareide (til venstre) snakker med William Kvist efter 0-0-kampen mod Rumænien i marts. Resultatet har været med til at sende Danmark ned som nummer 51 på verdensranglisten. Foto: AP/Andreea Alexandru
AP/Andreea Alexandru
Det danske fodboldlandshold når nyt lavpunkt på verdensranglisten, hvor holdet daler ned som nummer 51.
Danmark har ikke imponeret på fodboldbanen på det seneste.
Og nu er landstræner Åge Hareides tropper nede som nummer 51 på den verdensrangliste, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) offentliggjorde torsdag.
Det er den laveste placering nogensinde for Danmark. På den seneste liste har Australien, Serbien og Japan overhalet danskerne.
I marts spillede Danmark 0-0 ude mod Rumænien i VM-kvalifikationen, og det er med til at sende holdet tre pladser ned på listen.
Brasilien topper verdensranglisten og skubber de sydamerikanske rivaler fra Argentina ned som nummer to. Det er første gang i syv år, at brasilianerne er nummer et.
Tyskland bevarer positionen som nummer tre, mens Chile og Colombia er placeret på fjerde- og femtepladsen.
Dermed er fire ud af de fem øverste nationer fra Sydamerika.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde