Hartmann har fløjtet op

Mads Delord Jensen (th) og de øvrige Nordfalster-spillere er startet træningen forud for sæsonen i Sjællandsserien, der måske kommer i gang efter påske. Foto: Flemming K. Karlsen

Nordfalster siger farvel til mindst to spillere.

Offentliggjort Sidst opdateret

NØRRE VEDBY Efter et halvt år væk fra trænergerningen er den tidligere divisionsspiller i Nykøbing FC, Daniel Hartmann, tilbage på træningsbanen.

Efter to år i spidsen for Systofte vikarierer han nu i en halv sæson i Nordfalster, inden den nuværende Søllested-træner Nikolaj Nielsen tiltræder til sommer.

- Jeg er blevet godt modtaget, og der er fint fremmøde til træning, så det er startet fint, beretter Daniel Hartmann, der havde første træning i tirsdags med sit nye hold.

I forhold til efterårssæsonen manglede tre spillere.

Magnus Bondehøj er, som nævnt i Folketidende onsdag, skiftet til 2. divisionsklubben FC Roskilde.

Her var angriberen Alhaji "Papa" Faye også til prøvetræning, men hans ophold i FC Roskilde førte ikke til noget, og han er i stedet skiftet til Sjællandsserieklubben Liria, der ligger i Herlev.

Rami Mizal har træneren ikke hørt noget fra eller set til træning, så hvor Mizal spiller er uvist.

Til gengæld er Lasse Jønson kommet fra Nykøbing FC, hvor han både har figureret på Sjællandsserie- og LF-serieholdet.

Pænt fremmøde

Nordfalster har både Sjællandsserie- og LF-serieholdet samlet til træning, så der er pænt fremmøde på banerne i Nørre Vedby, beretter Daniel Hartmann, der som ny træner vælger at se alle an fra start.

Om han så kommer i kamp er en anden sag.

Foreløbig er næste weekends spillerunde i Sjællandsserien udsat. Og den efterfølgende runde bliver næppe heller til noget.