Hattrick: Shakira optræder igen ved VM-finalen
Hun gjorde det med "Hips don't lie" i 2006 i Berlin og med "Waka Waka" i 2010 i Johannesburg.
Nu gør den colombianske popstjerne Shakira det igen.
13. juli skal hun for tredje gang i træk optræde ved en VM-finale.
- Jeg har - af gode grunde - et tæt forhold til fodbold. Jeg forstår udmærket, hvad VM betyder for mange mennesker, siger Shakira, der privat danner par med den spanske landsholdsspiller Gerard Pique.
Shakira lærte Pique at kende i forbindelse med VM i Sydafrika for fire år siden. Sammen har de et barn, der har kælenavnet "Waka Waka Baby".
På Maracana i Rio de Janeiro optræder Shakira blandt andre med brasilianeren Carlinhos Brown. Sammen optræder de med sangen "La, la, la".
Santana, Wyclef, Alexandre Pires og den brasilianske sangerinde Ivete Sangalo er også bekræftet til det store musikshow i forbindelse med VM-finalen.
Da de regerende spanske verdensmestre ikke længere er med ved slutrunden, må det formodes, at Shakira holder med landsmændene fra Colombia, som fredag møder Brasilien i kvartfinalen.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned