HC Odense henter stærk stregspiller hos mestrene
Susan Thorsgaard fra FCM Håndbold skal i de næste tre sæsoner spille for HC Odense.
Håndboldklubben HC Odense henter markant tilgang til næste sæson.
Klubben, der til sommer får tidligere landstræner Jan Pytlick som cheftræner, har sikret sig FCM Håndbolds stregspiller Susan Thorsgaard på en treårig kontrakt.
- Vi glæder os over at kunne byde velkommen til Susan, en meget stabil og erfaren spiller, som passer perfekt ind i vores projekt og ambitioner, siger Mark Jespersen, der er direktør for sport og økonomi i HC Odense.
- Vi har noteret os Susans træfsikkerhed - alene i denne sæson er den på over 92 procent i Primo Tours Ligaen - det fås ganske enkelt ikke meget bedre, og vi glæder os til det nye samarbejde, siger han i en pressemeddelelse.
27-årige Susan Thorsgaard har spillet 131 landskampe og har deltaget i mange slutrunder for Danmark.
Under Jan Pytlick var hun en fast del af landsholdet, mens det ikke har været tilfældet, efter at Klavs Bruun Jørgensen tog over.
- Jeg glæder mig til nye udfordringer i HC Odense, som jeg gennem lang tid har haft en spændende dialog med.
- Jeg ser frem imod at blive genforenet med Jan Pytlick samt at møde mine nye holdkammerater, sponsorer og folk i klubben, og jeg vil arbejde stenhårdt for at bringe Odense til tops i dansk ligahåndbold, siger hun.
HC Odense ligger nummer ni i Primo Tours Ligaen med 12 point for 16 kampe.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker