Henrik Jensen tror på aftale med Brøndby

Henrik Jensen er indstillet på at fortsætte som træner for Brøndby, efter at bestyrelsesformand Per Bjerregaard har meddelt, at han ønsker at forlænge den aftale, der udløber ved sæsonafslutningen.

- Det er vigtigt for mig i forhandlingerne, at jeg kan fortsætte den stil, som jeg har indført. Der er selvfølgelig også noget økonomi i det, men jeg vil da godt sige, at der skal gå mange ting galt, for at vi ikke bliver enige, siger Henrik Jensen til sporten.dk.

Henrik Jensen blev i marts ansat på en kortvarig aftale efter fyringen af Kent Nielsen. Efter en kriseperiode under Kent Nielsen er situationen i dag helt anderledes, og søndag kan Brøndby sikre sig bronze i SAS Ligaen.

Det er blevet muligt, efter at holdet har fået 20 af 30 mulige point under Henrik Jensens ledelse.

/ritzau/

Brøndby-træner Henrik Jensen vil bevare holdets spillestil, hvis han skal fortsætte i klubben. Jensen tror på en forlængelse.

Offentliggjort Sidst opdateret