Henrik Jensen: Vi er ikke dygtige nok

Brøndby er endnu en gang i krise. Et pauvert 2-2-resultat hjemme mod Sønderjyske. Og fem point efter fem kampe til den en gang så sejrsvante klub.

Det er en situation, der bekymrer Brøndbys cheftræner Henrik Jensen, som især ærgrer sig over Sønderjyskes 1-0 mål efter blot to minutter af kampen.

- Vi er ikke dygtige nok. Og vi fik en katastrofal start, siger han.

Brøndby kom ellers foran 2-1, indtil der manglede godt fem minutter af opgøret. Og cheftræneren peger på det mentale aspekt i kampen.

- Det er primært på det mentale plan, at den er gal, mener Henrik Jensen.

Imidlertid påpeger han også, at spillerne har et stort ansvar.

- Vi holdt op med at spille i de sidste tyve minutter, og det irriterer mig. Vi har sgu mange rutinerede spillere på holdet. Det sidste kvarter var der ikke nogen, der tilbød sig, siger Brøndby-træneren.

Mikkel Thygesen var en af de spillere, der kunne være sin indsats bekendt, og han scorede et flot mål undervejs. Han ser også lyspunkter.

- Jeg synes, vi har fortjent flere point. Jeg synes, der er positive elementer i spillet, og på et eller andet tidspunkt skal det nok gå vores vej, siger han.

Også Thygesen peger på de mentale aspekter i Brøndbys nuværende krise.

- Der gik to minutter, så scorede de, og det havde vi ikke lige planlagt. Det gav os et gok i nødden. Men jeg synes egentlig, at vi kom tilbage og kontrollerede kampen. Vi sad utrolig godt på dem undervejs, siger midtbanespilleren.

/ritzau/

Det var selvransagelsens time på Brøndby Stadion efter endnu et pointtab mod et af de mindre Superliga-hold.

Offentliggjort Sidst opdateret