Herning-comeback løber ud i sandet mod tophold
Rungsted Seier Capital vandt i weekenden pokalfinalen (billedet), og de kunne fortsætte med at juble tirsdag med en sejr ude mod Herning Blue Fox i Metal Ligaen. Foto: René Schütze/Ritzau Scanpix
René Schütze/Ritzau Scanpix
Rungsted Seier Capital udbyggede føringen i Metal Ligaen med en sejr på 3-2 ude mod Herning Blue Fox.
Ishockeyholdet Rungsted Seier Capital fortsætter den suveræne march mod sejren i Metal Ligaens grundspil efter en udesejr på 3-2 over Herning Blue Fox.
Hjemmeholdet var dog tæt på at lave et flot comeback efter at have været nede med 0-3 efter de to første perioder, men sjællænderne holdt hovedet koldt i den hektiske slutfase.
Charles Sarault, Oliver True og Rasmus Thykjær Andersson stod for Rungsteds mål, mens Markus Jensen og Lasse Lassen satte reduceringerne ind for Herning.
Der var masse af drama og en del tumult i tredje periode, og de mange afbrydelser var Herning tæt på at bruge til at bringe sig tilbage i kampen.
Lasse Lassens 2-3-scoring faldt godt et minut før tid, da man satsede med at tage målmanden ud. Men selv om satsningen blev gentaget i det sidste minut, kom udligningen ikke.
Rungsted fører Metal Ligaen med syv point ned til Sønderjyske, mens Herning indtager sjettepladsen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker