Herning-Ikast fortsætter god sæsonstart med klar sejr
Stine Skogrand - her for Norge - blev topscorer for Herning-Ikast. Foto: Patrik Stollarz. Arkivfoto./Ritzau Scanpix
Patrik Stollarz. Arkivfoto./Ritzau Scanpix
Herning-Ikast var en klasse over Nykøbing-Falster og snuppede den femte ligasejr ud af seks mulige.
Herning-Ikast fortsætter sin fine sæsonstart i kvindernes HTH Ligaen, mens Nykøbing Falster Håndboldklub har noget sværere ved at skrabe point sammen.
Mandag aften sejrede det midtjyske hold med 26-19 og kom dermed på ti point for seks kampe. Det rækker nu til andenpladsen. Nykøbing Falster har fire point for det samme antal kampe på niendepladsen.
Nykøbing Falster fulgte nogenlunde med i indledningen, selv om hjemmeholdet det meste af tiden var i front.
Udeholdet hang på, da Dione Housheer brød igennem og reducerede til 7-9 efter 20 minutter, og det blev også 8-10, men halvlegens sidste minutter blev dyre for holdet.
Her scorede Herning-Ikast de sidste fire mål - blandt andet to af Jeanett Egebakken - og så lød pausestillingen 14-8.
Føringen nåede nye højder ved 16-8 og 17-9, men så begyndte Nykøbing Falster at æde sig tilbage.
Der var nyt håb, da Angelica Wallén med 18 minutter tilbage reducerede til 13-17.
Med 12 minutter tilbage angreb udeholdet for at reducere til 19-21, men bolden blev smidt væk, og så scorede Herning-Ikast i stedet til 22-18 i den anden ende.
Det var den store chance, der passerede for Nykøbing Falster. Midtjyderne bragte sig nemlig også på 24-18, og med otte minutter tilbage var det svært at reparere. Træner Jakob Larsen gjorde dog forsøget med en timeout.
Den nyttede bare intet. Hans hold var gået i stå, og Herning-Ikast udbyggede føringen, så det sluttede med en sejr på syv mål.
Norske Stine Skogrand blev topscorer med syv mål for vinderen, mens Dione Housheer scorede samme antal for taberen.
Seneste artikler
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse på dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet