Historisk OL-medalje skal inspirere fremtidens stjerner
Amalie Dideriksen og Julie Leth er de første kvindelige danske cykelryttere, der vinder medalje ved OL. Foto: Greg Baker/Ritzau Scanpix
Greg Baker/Ritzau Scanpix
Julie Leth og Amalie Dideriksens sølv i parløb er dansk kvindecyklings første OL-medalje nogensinde.
Der er hårdt brug for flere kvinder i dansk cykelsport, men Julie Leth og Amalie Dideriksen håber, at de med deres bedrifter på den olympiske cykelbane i Japan har vakt en interesse i den næste generation.
Det siger duoen, som med sølv i fredagens parløb blev de første kvindelige danske cykelryttere nogensinde, der erobrede en OL-medalje.
- Vi ved ikke helt, hvad der skal ske med vores parløbsprojekt fremover. Men vi håber, at vi har været med til at vise, at damecykling er sindssygt spændende og en fed sport, siger Julie Leth.
Mens eksempelvis Holland vælter sig i kvindelige cykelstjerner på både landevej og bane, er den danske bredde ganske beskeden.
Der er stor kvalitet blandt de bedste, som Leth og Dideriksen har vist i Japan. Men der er ikke mange eliteryttere, og parret har været nødt til at alliere sig med juniordrengene for at få kvalitet i træningen.
- Forhåbentlig har vi været med til at tænde en drøm i piger derude. De skal vide, at det godt kan lade sig gøre. De skal følge deres drømme og turde drømme stort. Det har vi gjort.
- Det har givet venskaber og virkelig mange fede oplevelser. Og det budskab håber jeg, at vi kan give videre, siger Julie Leth efter de 120 succesfulde omgange på cykelbanen.
Anstrengelserne tærede i øvrigt så meget på den 29-årige rytter, at hun kortvarigt måtte ned at ligge, inden hun kunne lade sig interviewe efterfølgende.
- Der skete det, at jeg havde kørt sindssygt stærkt på cykel i 30 kilometer. Jeg var helt færdig. Jeg havde givet alt, hvad jeg havde.
- Det var varmt, og når man så pludselig stopper, tror jeg bare, at alt blod røg fra hovedet. Jeg var nok bare svimmel, overvældet og glad.
- Men det er ligegyldigt, hvordan jeg havde det bagefter, for jeg havde det rigtig godt på cyklen. Og jeg har det også fint igen, siger Julie Leth.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned