Hjemmebanehelt stryger til tops i WTA-turnering i Miami
Sloane Stephens er født i Florida. Lørdag strøg hun til tops i turneringen i Miami. Foto: Scanpix/Geoff Burke
Scanpix/Geoff Burke
Tennisstjernen Sloane Stephens kan nu kalde sig vinder af WTA-turneringen i Miami i hjemstaten Florida.
Tennisspilleren Sloane Stephens tilføjede lørdag en fornem titel til sit cv.
I finalen ved WTA-turneringen Miami Open besejrede den tidligere US Open-vinder i to sæt Jelena Ostapenko fra Letland 7-6, 6-1 og vandt dermed turneringen på hjemmebanen for første gang.
Stephens er selv født i delstaten Florida, hvor turneringen bliver afholdt.
Det var sjette gang, at Stephens var i en WTA-finale. Alle seks finaler er endt med sejr til den 25-årige amerikaner, der med sejren lørdag hentede en titel for første gang i 2018.
Finalen var en nervøs affære. 13.-seedede Stephens lukrerede på lange dueller ved at vente på, at Ostapenko lavede fejl.
I alt lavede letten 48 uprovokerede fejl, mens Stephens slap afsted med at lave 21.
Stephens vandt kampens sidste seks partier. Til sidst kunne hun juble over den store triumf, da Ostapenko slog bolden ud af banen.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker