Hjulmand ærgrer sig over brændte chancer
Efter 2-2-kampen mod Randers FC i Farum var FC Nordsjællands træner Kasper Hjulmand okay tilfreds med det ene point oven på onsdagens klare Champions League-nederlag til Juventus og den hurtige føring til Randers i første minut.
Han hæfter sig ved, at det er klasse, at mestrene endnu en gang ikke taber efter en Champions League-runde.
- Man må sige, at vi havde spilovertag, men Randers spiller klogt og taktisk, og det er svært, når de står seks på bageste linje og lægger sådan et hårdt pres på vores kanter, siger Kasper Hjulmand.
- Jeg tror, at begge vi trænere ikke havde fornemmelsen af kontrol. Med 17-14 til os i skudforsøg må man sige, at begge hold skabte chancer, bare på hver sin måde. Men vi udnytter ikke vores chancer godt nok, siger træneren.
Med uafgjort holder Farum-holdet fast i deres andenplads i Superligaen, så hvad der måske var værre for FC Nordsjælland var, at Mikkel Beckmann blev båret fra banen på en båre efter 33 minutter.
Det så slemt ud, men hverken Kasper Hjulmand eller fysioterapeut Mathias Zangenberg ville umiddelbart efter kampen udtale sig om Beckmanns skade. Han blev dog ikke kørt direkte på hospitalet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned