Hjulmand skal træne lokale ungdomsspillere

Hjulmand kommer til Nykøbing i aften. Arkivfoto: Liselotte Sabroe, Scanpix

Den danske herrelandstræner Kasper Hjulmand kommer til Nykøbing i aften, torsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret

NYKØBING: I aften venter der en stor oplevelse for Nykøbing FC's  U/17-hold, når de får muligheden for at blive trænet af ingen ringere end den danske landstræner for herrernes fodboldlandshold, når Kasper Hjulmand kommer forbi Anlæg NFC Syd på Østre Allé.

Aftenen giver de danske fodboldtrænere en unik mulighed for at kigge bag kulisserne på herrelandsholdet, hvor landstræneren vil lave en træning på kunststofbanerne i Nykøbing, hvor han styrer, instruerer og forklarer, ligesom han vil vise, hvordan landsholdet træner, og hvordan han gør landsholdet klar til kamp.

Landstræneren tager i februar på en større turné rundt i hele landet, hvor han besøger syv forskellige klubber, hvor altså Nykøbing bliver det første stop på landstrænerens fodbold-tur.

Arrangementet starter kl. 18:30 og varer i tre timer, hvor Hjulmand også stiller op til spørgsmål.

Man skal være tilmeldt for at kunne deltage i selve arrangementet, men mon ikke der er er plads til at stå at kigge på og overvære træningen, når den danske "landsholdsgiraf" kommer til Lolland-Falster.