Hobro-træner får licens til Superligaen
Hobro-træner Jonas Dal er nu færdig med at optræde på dispensation i Superligaen. Han har fået trænerlicens.
Hobro-træner Jonas Dal Andersen har i hele sidste sæson og i de første kampe efter sommerpausen optrådt på dispensation i Alka Superligaen.
Nu har han gennemgået den såkaldte DBU/Uefa Pro-license-uddannelse, som ifølge klubben er den højeste træneruddannelse i Europa.
Det oplyser Hobro IK i en pressemeddelelse.
Jonas Dal blev tilmeldt kurset i januar 2014, da Hobro lå til oprykning til Danmarks bedste fodboldrække. Dispensationen blev givet, da Jonas Dal meldte sig til kurset, og den trådte i kraft, da klubben rykkede op i Alka Superligaen.
- Vi er glade for, at Jonas Dal har gennemført P-uddannelsen og fået papir på, at han formelt kan træne i Alka Superligaen.
- Det er vigtigt at dygtiggøre klubbens trænere hele vejen rundt, så vi får nogle bedre træninger med højere fagligt niveau, siger Hobros sportschef, Jens Hammer Sørensen, i pressemeddelelsen.
Hobro blev nummer syv i sin første sæson i Superligaen nogensinde.
Efter tre spillerunder i den nye sæson er Hobro nummer ni med tre point for tre kampe.
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker