Holger Rune er klar til mexicansk turnering ovenpå skade

Holger Rune rejser onsdag til Acapulco. (Arkivfoto). Foto: Sander Koning/Ritzau Scanpix

Efter afbuddet til turnering i Marseille rejser Holger Rune onsdag til Acapulco for at spille ATP-turnering.

Offentliggjort Sidst opdateret

Holger Rune er klar til næste uges ATP-turnering i Acapulco i Mexico.

Det oplyser hans mor og manager, Aneke Rune, i en sms til Ritzau.

De rejser til Mexico onsdag.

Rune meldte afbud til denne uges turnering i Marseille som følge af en skade i håndleddet, men nu er den danske top-10-spiller igen klar.

Torsdag i sidste uge måtte han opgive at spille ottendedelsfinalen mod Gijs Brouwer til ende i Rotterdam.

Siden har håndleddet fået hvile, og træningen har været fokuseret på den fysiske del, lyder det fra Aneke Rune.

ATP 500-turneringen i Acapulco begynder på mandag.

I forbindelse med Davis Cup-kampen mod Indien i begyndelsen af februar oplyste Holger Rune, at stjernetræneren Patrick Mouratoglou støder til hans lejr i Acapulco og derefter rejser med til turneringer frem til French Open, der begynder 28. maj.

Mouratoglou har ikke været med til de seneste turneringer.

Inden turneringen i Rotterdam nåede Rune semifinalen i Montpellier.

Håndledsskaden, der har plaget Rune den seneste tid, stammer fra Australian Open, hvor Rune faldt undervejs i sin kamp i tredje runde.

Efter turneringen i Acapulco rejser han videre til USA, hvor der i marts er ATP 1000-turneringer i Indian Wells og Miami.

/ritzau/