Holger Rune når ny karrieretop efter Ruud-nederlag
Kun fire spillere rangerer over Holger Rune på den kommende udgave af verdensranglisten. (Arkivfoto). Foto: Mark Blinch/Ritzau Scanpix
Holger Rune overhaler Casper Ruud og er nummer fem på verdensranglisten, når den opdateres mandag.
Holger Rune rangerer fra mandag som verdens femtebedste tennisspiller.
Det er en ny højeste placering for danskeren i karrieren, og det blev en kendsgerning torsdag, da norske Casper Ruud røg ud af ATP 1000-turneringen i Toronto.
Holger Rune skuffede samme sted stort med et nederlag i tre sæt til amerikanske Marcos Giron. Men den 20-årige dansker havde færre ranglistepoint at forsvare end Ruud, der nåede semifinalerne i Canadian Open sidste år.
Dermed sniger Rune sig akkurat fordi nordmanden og holder definitivt også sine forfølgere bag sig frem til mandag.
Foran Rune ligger nu kun spanske Carlos Alcaraz, den serbiske legende Novak Djokovic, russeren Daniil Medvedev og græske Stefanos Tsitsipas.
Rune døjede efter Wimbledon med en rygskade, der tvang ham til at melde afbud til en turnering i Kroatien.
Han blev dog klar til den amerikanske del af hardcourt-sæsonen, som Rune tog hul på i Toronto, før han i næste uge spiller ATP 1000-turnering i Cincinnati, inden det kulminerer med grand slam-turneringen US Open fra 28. august.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned