Holland-stjerne takker for dansk selvmål

Simon Poulsens selvmål var nøglen til den hollandske sejr på 2-0 over Danmark ved VM. Det mener den hollandske midtbaneprofil Rafael van der Vaart, som var glad for det heldige føringsmål, som gjorde, at Holland spillede bedre i anden halvleg.

- I anden halvleg var vi heldige med, at Simon Poulsen lavede et selvmål. Det var nøglen til vores sejr. Uheldigt for Poulsen, men vi var meget glade, siger Rafael van der Vaart til Ritzau.

Real Madrid-spilleren roste desuden danskerne for at yde god modstand på Soccer City Stadium i sydafrikanske Johannesburg.

- Danmark spillede en virkelig god første halvleg. De har et stærkt hold og har god fysik. Men vi endte med at vinde 2-0 i en kamp, som ikke var vores bedste, konstaterer Rafael van der Vaart.

I den anden gruppekamp i Danmarks gruppe vandt Japan overraskende 1-0 over Cameroun.

Holland møder i sin næste VM-kamp Japan, mens Danmark skal op imod Cameroun. Begge kampe spilles på lørdag.

/ritzau/

Den hollandske stjernespiller Rafael van der Vaart mener, at det danske selvmål i begyndelsen af anden halvleg var nøglen til Hollands 2-0-sejr over Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret