Hollandsk verdensmester er i koma efter styrt
Amy Pieters (th.) er tre år i træk blevet verdensmester med Kirsten Wild i disciplinen madison. (Arkivfoto) Foto: Christian Hartmann/Reuters
Christian Hartmann/Reuters
Den hollandske cykelrytter Amy Pieters er i kunstigt koma, efter at hun er blevet opereret i hovedet.
Den hollandske cykelrytter Amy Pieters er i kunstigt koma, efter at hun torsdag styrtede på en træningstur og siden er blevet opereret i hovedet.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Pieters, der hollandsk mester i landevejscykling og tredobbelt verdensmester i banecykling, styrtede torsdag eftermiddag på en træningstur i spanske Alicante og blev fragtet til hospitalet i en ambulancehelikopter.
I løbet af aftenen blev den 30-årige Pieters opereret for at lette trykket i hjernen.
Først når Pieters bliver vækket fra koma, bliver det muligt at vurdere, hvor alvorlige skader, hun har pådraget sig. Lægerne regner med at vække hende fra koma i løbet af et par dage, lyder det.
Ingen andre kom noget til i styrtet, der skete som en intern kollision blandt banerytterne, som trænede på landevejen.
Så sent som i oktober blev Pieters verdensmester i disciplinen madison for tredje gang i træk sammen med Kirsten Wild.
I 2019 blev hun desuden verdensmester på landevej i enkeltstart for blandede hold i Yorkshire.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde