Hollandsk World Tour-cykelhold skal finde ny sponsor
Cykelholdet Team Belkin mister sin hovedsponsor - og dermed også sit nuværende navn - når denne sæson er forbi.
Belkin International, der producerer computerudstyr, har meddelt, at man ikke vil fortsætte med at støtte holdet økonomisk fremover.
Det skyldes ikke utilfredshed med resultaterne, men firmaet har valgt at ændre sin marketingstrategi.
- Det er ærgerligt, at dette nye samarbejde ikke bliver forlænget.
- Vi vil nu begynde en intensiv søgen efter en ny sponsor, så vi kan fortsætte den rejse, vi er begyndt på. Vi har fuld tro på fremtiden og forventer at stille med en ny sponsor i starten af 2015-sæsonen, siger direktør Richard Plugge til holdets website.
Belkin-koncernen trådte til som sponsor inden sidste års Tour de France for det såkaldte Team Blanco, der var en videreførelse af Rabobank-holdet.
I kølvandet på en stribe dopingindrømmelser fra tidligere valgte den hollandske bank at trække sig ud af professionel cykling med udgangen af 2012.
Banken opfyldte dog det resterende år af sponsorkontrakten, men ville ikke have sit logo med på holdets dragter.
Derfor kørte holdet under navnet Team Blanco i nogle måneder, indtil det lykkedes at lave en aftale med Belkin International.
Team Belkin, der har i World Tour-licens, har en lang række hollandske stjerner som Lars Boom, Laurens Ten Dam, Bauke Mollema og Robert Gesink på lønningslisten.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned