AC Horsens har imponeret i de første runder i Superligaen, og dagens nederlag mod FC København var sæsonens første.
De gæstende danske mestre vandt 1-0, men østjyderne mener selv, de fortjente point i kampen.
- Jeg er skuffet, for jeg synes, vi er bedst. Vi kontrollerer det hele, og de vinder på et straffespark. Vi har ikke 50 hundredeprocentschancer, men vi har det, der skal til for at vinde kampen, siger Martin Retov.
Han mener desuden, at spillet mod FCK peger i en positiv retning for de kommende mange kampe.
- Vi matcher dem fuldt og, og vi skal nok få en god sæson. Inderst inde ved FCK'erne godt, at de var heldige med at få tre point, siger midtbaneprofilen.
På forhånd var der lagt op til, at kampen kunne blive et pejlemærke for, hvor langt Horsens kan nå i sæsonen, og det ser positivt ud.
- Det er tidligt på sæsonen, og vi tager en kamp ad gangen. Men jeg er enig i, at det var en god test, og vi stod distancen. Vi må konstatere, det ikke giver point, men når det er lagt bag os, er jeg sikker på, at Johnny kan tage nogle gode ting med fra kampen, siger Niels Lodberg.
Træner Johnny Mølby så også opmuntrende ting i kampen, trods nederlaget.
- Jeg har sagt inde i omklædningsrummet, at vi er skuffede, men man er kommet langt, når man er skuffet over at tabe 1-0 til FCK. Før havde vi bare forsvaret, men det er en åben kamp, og indimellem fik vi også lagt tryk på, siger Johnny Mølby.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker