Hviderusser snyder Vueltaens spurtkanoner

Alt var lagt til rette for, at en af de store spurtkanoner søndag skulle vinde 2. etape af Vuelta a España. Men da Mark Cavendish, Tyler Farrar og Alessandro Petacchi trådte til i spurten, blev de overraskende overhalet af en ukendt hviderusser.

Yauheni Hutarovich fra FDJ-holdet bankede ind over målstregen med en hel cykellængde ned til Cavendish, som blev fulgt til dørs af sine traditionelle konkurrenter.

Det er sjældent set, at Cavendish bliver overhalet, når først han har fundet spidsen af feltet med under 100 meter igen. Den britiske stjerne kan dog trøste sig med, at han forsvarede løbets røde førertrøje.

Et tidligt udbrud slap som ventet af sted på den 173,7 kilometer lange etape mellem Sevilla og Marbella. Udbruddet blev dog hele tiden holdt i skak af HTC-Columbia, der havde Lars Bak som et af trækdyrene forrest i feltet.

De fire ryttere i front blev hentet kort før mål, men Cavendish' hjælpere havde da opbrugt kræfterne. Derfor blev det en ukontrolleret massespurt, der altså gav Hutarovich mulighed for at sætte et angreb ind.

For Team Saxo Bank blev den argentinske sprinter Juan José Haedo bedste mand uden dog at kunne blande sig helt fremme. Han blev nummer 14.

Søndagen gav samtidig en tidsstraf til det danske hold. Efter granskning af tv-billederne fra lørdagens holdtidskørsel fik holdet lagt yderligere to sekunder til tiden, da femte rytter i mål var blevet sat af holdkammeraterne.

/ritzau/

Hviderusseren Yauheni Hutarovich hamrede ind over målstregen efterfulgt af Mark Cavendish, Tyler Farrar og Alessandro Petacchi på Vueltaens 2. etape.

Offentliggjort Sidst opdateret