Zlatan Ibrahimovic, tirsdag aften på Camp Nou i Barcelona. Foto: Emilio Morenatti/AP/POLFOTOEmilio Morenatti/AP/POLFOTO
Med nederlaget til Barcelona må PSG's Zlatan Ibrahimovic igen kigge langt efter Champions League-trofæet.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Hollandsk mester, italiensk mester, spansk mester og fransk mester.
Den svenske stjernespiller Zlatan Ibrahimovic har vundet det meste på klubniveau, men Champions League-trofæet mangler han stadig at kunne løfte.
Tirsdag måtte Ibrahimovic forlade dette års turnering i kvartfinalen, da Paris Saint-Germain tabte sammenlagt 1-5 til FC Barcelona.
I en alder af 33 år må svenskeren indse, at der nok ikke er mange skud tilbage.
- Vi må se, vi må. Men tiden begynder at løbe ud for mig, siger Ibrahimovic til den svenske avis Sportbladet.
Annonce
PSG har satset stort på succes i Champions League i de seneste år, men i tre sæsoner på stribe er kvartfinalen blevet endestationen for klubben.
Ibrahimovic har dog fortsat troen på, at klubben kan gå hele vejen.
- Ja, i fremtiden. Projektet har kun fået en smule tid og har allerede taget store skridt. Længere fremme i tiden kan vi vinde.
Han konstaterede, at Barcelona var det klart bedste hold set over de to kvartfinalekampe.
- Vi gjorde vores bedste, og vi havde 90 minutter til at forsøge (at vende 1-3-nederlaget fra hjemmekampen, red). Men Barcelona fik et hurtigt mål og så ét mere, og så var det slut.
PSG kan stadig nå at vinde trofæer i denne sæson; dels på den franske pokalscene samt i kampen om mesterskabet, hvor holdet ligger nummer to med samme pointtal som Lyon, der endda har spillet en kamp mere.
Zlatan Ibrahimovic, tirsdag aften på Camp Nou i Barcelona. Foto: Emilio Morenatti/AP/POLFOTOEmilio Morenatti/AP/POLFOTO
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned