Joachim Persson formåede ikke at lave en ny, stor overraskelse i Super Serie-turneringen French Open. Den danske badmintonspiller slog sig lørdag sensationelt i finalen på bekostning af topseedede Peter Gade, men i finalen viste Taufik Hidayat sig for anden weekend i træk for stærk.
Indoneseren slog så sent som i sidste uge Persson - der på det seneste har døjet en del med skader - ud af Super Serie-turneringen Denmark Open i Odense i anden runde med de klare cifre 21-15, 21-19.
Og i finalen i Paris var sejrscifrene lige så tydelige. I første sæt var den ottendeseedede dansker med til 11-11, inden den andenseedede indoneser trak fra og sikrede sig sættet med 21-16.
I andet sæt halsede Persson efter stort set hele tiden. Han var kun med til 7-7 og tabte klart sættet 11-21.
Tidligere søndag vandt herredoublen med Mathias Boe og Carsten Mogensen finalen ved at slå et useedet tysk par med cifrene 21-15, 21-9
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde