Det danske fodboldlandshold skal holde hovedet koldt på trods af, at Danmark efter det skuffende 1-1-resultat i Albanien nu kun er tre point foran Sverige i VM-kvalifikationen. Det siger anfører Jon Dahl Tomasson, selv om der er lagt op til en gyser i Parken, når netop Sverige gæster Parken i næste måned.
- Vi skal selvfølgelig være skuffede, for vi havde en matchbold her i Albanien, eller i hvert fald en god mulighed. Det var en af de tre finaler, vi har. Men i sidste ende tabte vi ikke kampen, så vi har stadig en super favorabel position, siger angriberen, som misbrugte en kæmpe mulighed i første halvleg ved stillingen 0-0.
Angrebsmakkeren Nicklas Bendtner bragte Danmark foran 1-0 kort før pausen, inden Albanien i begyndelsen af anden halvleg udlignede til slutresultatet.
Efter kampen mod Sverige den 10. oktober gæster Ungarn Parken fire dage senere. Ungarn er ligesom Portugal fem point efter danskerne inden de sidste to opgør.
/ritzau/
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker