Inters fremmarch stoppet af Lecce

Efter syv sejre i træk i Serie A tabte Milano-klubben søndag meget skuffende 0-1 ude til Lecces bundhold, og nederlaget giver Inter et alvorligt tilbageslag i titelkampen, hvor der nu er ni point op til Juventus på førstepladsen.

Lazio med tyske Miroslav Klose som dobbelt målskytte hoppede med en 3-0-udesejr over Chievo forbi Inter i tabellen, så det nu er Rom-klubben, der er nummer fire.

Hos den anden Rom-klub AS Roma var forsvarsspilleren Simon Kjær plantet på bænken i 1-1-hjemmekampen mod Bologna. Det samme var Daniel Jensen i Novaras 0-2-nederlag til Palermo.

Champions League-deltagerne fra Napoli skuffede igen i ligaen - denne gang med et 2-3-nederlag til Genoa.

Førerholdet fra Juventus spillede lørdag aften og er efter 20 runder fortsat eneste ubesejret hold i Serie A. Lørdagens topkamp hjemme i Torino mod Udinese blev vundet med 2-1 takket være to mål fra Alessandro Matri.

AC Milan på andenpladsen er inden holdets sene søndagskamp hjemme mod Cagliari fire point efter Juventus.

/ritzau/

Foto: Alberto Pizzoli /Scanpix

Så stoppede stimen af sejre for Inter.

Offentliggjort Sidst opdateret