Selv om rumænske Lucian Bute fremstår som en af de skarpeste boksere i supermellemvægt, så er det udelukket, at han kommer til at træde ind i turneringen Super Six, hvor Jermain Taylor tirsdag trak sig.
Taylor skulle have bokset mod danske Mikkel Kessler i dennes tredje kamp i turneringen, men forretningsføreren hos Kesslers promotor, Chris Meyer, afviser, at det bliver IBF-verdensmesteren Bute, som overtager Taylors plads i turneringen.
- Jeg kan sige, at den dør er lukket, siger han til politiken.dk og forklarer, at det skyldes, at Bute har underskrevet en kontrakt med boksekanalen HBO.
Det er Showtime, der arrangerer Super Six, og Chris Meyer forventer, at det i løbet af et par dage bliver klart, hvem Kessler skal møde.
- Som det ser ud nu, så bliver det vinderen af kampen mellem Saiko Bika og Allan Green, der bokses 5. februar, siger Chris Meyer.
Næste Super Six-opgave for Mikkel Kessler er mod britiske Carl Froch den 17. april. Kampen skal bokses i Danmark.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde