IOC: Hamborg kan løbe med både OL og EM i 2024
Thomas Bach, præsident for IOC, mener, at Hamborg har en fornuftig chance for at blive OL-vært i 2024.
Håbet for danske atleter om at konkurrere om OL-metal syd for hjemlandet vokser sig større og større.
Præsidenten for Den Internationale Olympiske Komité (IOC), Thomas Bach, siger i et interview med tyske Sport Bild, at Hamborg har en "god chance" for at lande værtskabet til OL i 2024.
Det tyske fodboldforbund ventes også at søge om værtskabet til europamesterskabet i fodbold i 2024. Det har dog ifølge Thomas Bach ikke nogen betydning for, om OL i 2024 lander i Hamborg eller ej.
- Et fodbold-EM i Tyskland i 2024 betyder ikke, at Tyskland ikke også kan afholde OL. Verden ved, at Tyskland kan afholde begge arrangementer i samme år, lyder det fra Thomas Bach.
Første skridt mod OL blev allerede taget i marts, da bestyrelsen i den tyske olympiske komité, Dosb, anbefalede Hamborg som tysk kandidat til værtskabet i 2024 frem for Berlin, som ønskede at få OL til den tyske hovedstad.
Først i 2017 tager IOC endelig stilling til, hvem der skal afholde OL.
Lige nu konkurrerer Hamborg blandt andet med Boston og Rom, men andre byer og lande kan byde sig ind i kapløbet indtil september i år.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde