Atleterne ved næste sommers OL skal passe på, hvad de skriver på Facebook og Twitter.
Den olympiske komité har udsendt et regelsæt, der begrænser deres ytringsfrihed på de sociale medier, hvor de hverken må kommentere andres præstationer, rapportere fra begivenheder eller promovere produkter.
Det bryder Spillerforenings direktør, Mads Øland, sig ikke om.
- Jeg synes, det er et problem, at man sætter nogle grænser for det. Jeg kan ikke se, der er et behov for at krænke nogens ytringsfrihed eller de platforme, man kan ytre sig på, siger Mads Øland til Morgenavisen Jyllands-Posten.
- Jeg kan godt se, at OL-arrangørerne har brug for en vis beskyttelse af sponsorer og tv-rettighedshavere, men der skal også være plads til udøvernes egne sponsorer, siger Mads Øland.
Den olympiske komité kræver også, at atleterne skriver i jeg-form på de sociale medier, og det skal stå klart, at kun deres egne meninger kommer til udtryk.
Brud på reglerne kan ifølge IOC i yderste konsekvens betyde, at den pågældende atlet får frataget sin akkreditering og dermed bliver udelukket fra OL.
Den danske OL-chef, Jesper Frigast Larsen, tager regelsættet til efterretning og sørger for, at danske atleter får dem med sig til London.
- Vi vil formidle retningslinjerne videre og ikke gøre nogen konflikt ud af det.
- Begrænsninger er aldrig rare, og vi, der kommer fra et skandinavisk land, er jo vant til at have en stor udstrakt grad af frihed. Men det fungerer jo også som frihed under ansvar, siger Jesper Frigast.
Der var også censur i forbindelse med OL i Beijing, men frirummet er blevet mindre, så det ved OL næste sommer inkluderer alle sociale medier.
IOC opfordrer i øvrigt til, at atleterne bruger sociale medier under OL.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned