IOC-præsident roser Danmark

Efter en lille uges tilløb er topmødet for den internationale olympiske komité (IOC) i København erklæret for åbnet af IOC-præsident Jacques Rogge.

Det har han gjort ved en åbningsceremoni i Operaen, hvor også den danske statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har holdt en tale for de fremmødte gæster, der blandt andet tæller det danske kongehus anført af dronning Margrethe og en række statsoverhoveder samt internationale stjerner fra sportens verden og underholdningsbranchen.

- Det er mig en glæde at være sammen med Dem her i smukke København, siger Rogge og fortsætter:

- Danmark og den olympiske bevægelse har en fælles historie, der går helt tilbage til de første lege i 1896. Landet tæller også mange store danske sportspersonligheder. Den legendariske kapsejler Paul Elvstrøm, olympisk guldvinder fire gange i træk og uden tvivl den bedste kapsejler nogensinde, inspirerede mig. Han fik den olympiske drøm til at spire i mig.

Højdepunktet ved IOC-topmødet kommer allerede fredag, hvor det efter mange timers intenst lobbyarbejde i den danske hovedstad bliver bestemt, om Rio, Tokyo, Madrid eller Chicago får værtskabet for sommer-OL i 2016.

Fredag i næste uge er det ventet, at kronprins Frederik bliver valgt ind som nyt IOC-medlem, men allerede nu vurderer Rogge, at København har været en yderst god vært.

- Tak til indbyggerne i København for at have været fantastiske værter, fortæller Rogge.

/ritzau/

Præsidenten for den internationale olympiske komité (IOC), Jacques Rogge, har officielt åbnet IOC-topmødet i København, og Danmark får store roser med på vejen.

Offentliggjort Sidst opdateret