Ishockeylandsholdet fik en kedelig oplevelse lørdag aften, da det vendte hjem til spillerhotellet efter VM-sejren over Tyskland.
Tyveknægte havde været på besøg på de fleste værelser og havde fjernet computere, iPods, parfume, kreditkort og kontanter til en samlet værdi på 38.000 euro (cirka 300.000 kroner).
Spillerne tager dog situationen med forholdsvist godt humør, selv om deres friaften lørdag blev tilbragt i selskab med det slovakiske politi.
- Men det skulle ikke få lov til at ødelægge den gode stemning efter sejren over Tyskland.
- Nu har vi givet alle de oplysninger til politiet, som vi nu kan, og lige nu har vi kun fokus på det sportslige og ikke mindst kampen i morgen mod Slovakiet, siger landsholdskaptajn Morten Green i en pressemeddelelse.
De danske ishockeyspillere var ikke de eneste, der blev bestjålet på Hotel Tatra i Bratislava. Også flere andre gæster havde haft besøg af tyvene.
Mange steder var der ingen synlige tegn på indbrud, men det menes, at gerningsmændene med en særlig stålskinne har kunnet tiltuske sig adgang til værelserne.
Hotellet har tilbudt at holde spillerne skadesløse og erstattet det stjålne.
Slovakisk politi tager situationen meget alvorligt. Det er således ikke det første større hotelindbud i forbindelse med verdensmesterskaberne, idet Slovakiets landshold også blev bestjålet på samme måde på deres hotel for cirka to uger siden.
Der afholdes en pressebriefing om sagen klokken 12 i VM-pressecentret.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker