Ishockeyligaen knækker over i to efter favoritsejre
Herning Blue Fox fører fortsat Metal Ligaen suverænt. (Arkivfoto). Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix
De fire bedste hold i Metal Ligaen vandt alle fredag, og der er nu et spring ned til de fem øvrige hold.
Der begynder at tegne sig et mønster i toppen af Metal Ligaen.
Her har fire ishockeyhold nu skilt sig ud, efter at de alle fire vandt deres kampe fredag aften.
Herning Blue Fox er stadig i en klasse for sig som førerhold med 79 point efter en sejr på 5-1 hjemme over Herlev Eagles.
Men også Odense Bulldogs, Aalborg Pirates og Rungsted Seier Capitals har kurs mod en grundspilsplacering i den bedste halvdel.
Odenses ishockeymænd slog fredag aften de forsvarende mestre fra Sønderjyske med 4-2 efter at have været foran i stort set hele kampen. Fynboerne er nummer to i ligaen med 61 point.
Samme antal har Aalborg, der bankede bundproppen Rødovre Mighty Bulls og vandt suverænt med 6-0. Allerede efter første periode stod det 5-0 i gæsternes favør på den københavnske vestegn.
Rungsted holdt på udebane Frederikshavn White Hawks fra scoringer og tog en sejr på 2-0 med hjem til Nordsjælland.
Rungsted er på ligaens fjerdeplads med 60 point. Der er syv point ned til Herlev Eagles, der tabte for femte kamp i træk og nu skal forsøge at kæmpe sig tilbage i det sjove selskab.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned