Italiener står foran lang pause efter voldsomt Tour-styrt
Alessandro De Marchi (til venstre) kæmpede med om sejren lørdag, men styrtede og udgik af Tour de France søndag. Foto: Jeff Pachoud/Ritzau Scanpix
Jeff Pachoud/Ritzau Scanpix
Alessandro De Marchi pådrog sig adskillige brud og andre skader, da han søndag styrtede og udgik fra Touren.
Det så slemt ud, da Alessandro De Marchi søndag styrtede voldsomt og udgik af dette års Tour de France.
Søndag aften står det klart, hvor ilde tilredt den italienske CCC-rytter er efter styrtet.
De Marchi pådrog sig adskillige brud i form af et brækket kraveben og et brækket ribben samt en punktering af den venstre lunge.
Italieneren har desuden en række overfladiske sår, heriblandt et flækket øjenbryn.
Det skriver CCC på sin hjemmeside.
Ifølge holdlæge Max Testa går der mindst tre til fire uger, inden De Marchi igen kan sætte sig på en træningscykel og starte sin genoptræning. CCC forventer, at han vil være klar til køre løb igen i starten af september.
- Jeg er virkelig ked af at forlade Tour de France uden at have vundet en etape, hvilket var mit mål, siger Alessandro De Marchi på holdets hjemmeside.
- Jeg er skuffet over at bryde min stime af gennemførte grand tours, da det er første gang, at jeg forlader et.
Italieneren var med i lørdagens udbrud og sad mod slutningen af etapen alene sammen med Thomas De Gendt, der dog endte med at køre fra De Marchi og vinde etapen.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker