Gianluigi Donnarumma havde slet ikke styr på stillingen i straffesparkskonkurrencen mod England, erkender han nu. Foto: Laurence Griffiths/ReutersLaurence Griffiths/Reuters
Gianluigi Donnarumma jublede ikke umiddelbart efter sin sidste redning, da han ikke havde styr på stillingen.
Ritzau RitzauRitzau
OffentliggjortSidst opdateret
Italiens helt store EM-helt skulle bruge et øjeblik mere end sine holdkammerater, inden han forstod, at han havde sikret holdet EM-trofæet.
Det fortæller målmand Gianluigi Donnarumma i et interview med italienske Sky Sport.
Donnarumma reddede Englands femte og sidste spark og gik herefter stille og roligt væk fra målet. Det kunne ligne en kølig, afdæmpet eller overlegen måde at fejre triumfen på, men det var det ikke.
- Jeg fejrede det ikke, for jeg vidste ikke, at vi havde vundet, siger Donnarumma med et grin.
Donnarumma erkender endda, at han kort forinden faktisk troede, at England havde vundet, da Jorginho misbrugte Italiens femte forsøg.
Annonce
- Jeg satte mig i græsset, for jeg troede, det var ovre. Men jeg skulle i gang igen.
Efter sin redning af det sidste engelske spark - som 19-årige Bukayo Saka brændte - tænkte Donnarumma først og fremmest på, om han havde forladt stregen for tidligt.
- Med VAR kigger de meget på målmændenes fødder. Så jeg kiggede hen mod dommeren for at være sikker på, at alt var okay med redningen.
- Derefter så jeg mine holdkammerater, der løb hen mod mig, så startede det hele. Jeg forstod ingenting, siger Donnarumma.
Donnarumma reddede to engelske forsøg i straffesparkskonkurrencen og blev kort efter slutfløjtet kåret til hele EM-turneringens bedste spiller.
Den 22-årige målmand har denne sommer forladt AC Milan efter seks sæsoner som førstekeeper i klubben.
Han havde kontraktudløb for to uger siden og har endnu ikke en ny arbejdsgiver på plads. Men vedholdende historier i Italien og Frankrig sender ham til den franske storklub Paris Saint-Germain.
Gianluigi Donnarumma er blevet kåret til hele EM-turneringens bedste spiller. Foto: Laurence Griffiths/ReutersLaurence Griffiths/Reuters
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker