Iversens skade giver mat stemning efter sejr ved EM

Sarah Iversen faldt til jorden med store smerter i knæet med bare syv minutter tilbage af EM-opgøret mod Slovenien. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Sarah Iversen fik, hvad der lignede en potentielt slem knæskade, og det trak mørke skyer over EM-sejren.

Offentliggjort Sidst opdateret

Trods en lidt svingende indsats gik det meste sådan set efter planen for de danske håndboldkvinder i mandagens mellemrundeopgør mod Slovenien ved EM.

Som forventet løb slovenerne tør for kræfter i løbet af anden halvleg, og med et kvarter igen knækkede danskerne kampen. Men det var ikke sejren på 33-26, som fyldte mest i hovederne bagefter.

Syv minutter før tid faldt stregspiller Sarah Iversen til jorden med store smerter i højre knæ. Selv om landstræner Jesper Jensen understreger, at man endnu ikke aner, hvor slem skaden er, så kastede det mørke skygger over sejren.

- Følelserne er uden på tøjet. Lad os håbe, at det er nervøsitet, der gør, at Sarah reagerer, som hun gør, lyder det fra landstræneren, som tydeligt kunne mærke det på spillerne i omklædningsrummet.

- Sejrssangen kom ikke helt fra hjertet. Den kom bare lidt overfladisk.

Anfører Trine Østergaard var på banen, da uheldet skete, og selv om det skete i modsatte side af banen, fornemmede hun straks, at holdkammeraten var i store smerter.

Hun prøvede at få rystet chokket af både sig selv og holdkammeraterne, hvilket lykkedes fint under kampen. Men efterfølgende var det svært at tænke på det sportslige.

- Vi er selvfølgelig glade for at få sejren, men Sarahs uheld overskyggede lidt det hele, siger den hurtige højrefløj.

For målvogter Sandra Toft, som netop er kommet til EM for at vikariere for Althea Reinhardt, der fik en bold i hovedet under søndagens træning, gjorde det ekstra ondt at se Ikast-stregspilleren i smerter.

- Jeg har kendt Sarah, siden hun var 14 år. Vi voksede op sammen, men uanset hvem sådan noget sker for, så gør det ondt. Især når de ligger og tager sig til knæet. Det er det eneste, man ikke har lyst til at se en holdkammerat gøre, siger Toft.

Landstræneren Jesper Jensen forventer, at der kommer klarhed over Iversens skade i løbet af tirsdagen.

/ritzau/