Jacobsen om VM-titel: En helt speciel plads i historien

Nikolaj Jacobsen har nu ført Danmark til to VM-titler i træk. Foto: Anne-Christine Poujoulat/Ritzau Scanpix

Nikolaj Jacobsen hylder efter VM-sejren sine spillere for at rejse sig efter sidste års skuffelse ved EM.

Offentliggjort Sidst opdateret

Danmark tager to år mere som verdensmester i herrehåndbold. Det står klart efter søndagens finalesejr over Sverige.

Med sejren indskriver håndboldherrerne sig på en særlig plads i historiebøgerne, mener landstræner Nikolaj Jacobsen efter triumfen.

Han hylder sit mandskab, der ved sidste års EM skuffende røg ud allerede efter det indledende gruppespil.

- Det betyder fantastisk meget. Specielt også ovenpå skuffelsen i 2020. Så er det rart, at vi som hold kan rejse os og gå ned og forsvare VM-guldet.

- Det er der meget få nationer, der har gjort før os, så vi skriver os ind på en helt speciel plads i historien, siger Jacobsen til TV2.

Finalen, som endte med en dansk sejr på 26-24, endte med at tage pusten fra landstræneren.

- Jeg tror, vi alle sammen er trætte nu. Det var en hård kamp at komme igennem. Sverige gør mange ting rigtigt i dag.

- Der skulle ledes lidt i værktøjskassen, og derfor er jeg også lidt træt nu. Og så er de satme så stærke de spillere, de krammer så hårdt, lyder det fra Jacobsen.