Jakob Fuglsang vender tilbage på fredag i Canada
Jakob Fuglsang er klar til at køre igen. Foto: /ritzau/AP/Peter Dejong/arkiv
/ritzau/AP/Peter Dejong/arkiv
Den danske Astana-rytter er klar igen efter styrtet i Herning, der kostede ham et brækket kraveben.
Der er blevet sat dato på, hvornår cykelrytteren Jakob Fuglsang vender tilbage, efter at han i august brækkede kravebenet under et gadeløb i Herning.
Den danske OL-sølvvinders hold, Astana, meddeler på sin hjemmeside, at Jakob Fuglsang er udtaget til den trup, der fredag og lørdag skal køre to World Tour-endagesløb i Canada.
Fredag gælder det Grand Prix Cycliste de Québec, og lørdag stiller Astana op ved Grand Prix Cycliste de Montréal.
32-årige Jakob Fuglsang er i et kapløb med tiden for at komme i tilstrækkelig god form til at komme med til VM i Bergen, der afvikles fra 17. til 24. september.
Mændenes linjeløb på landevej køres søndag 24. september.
Danskeren har haft en begivenhedsrig sommer.
I juni vandt han det franske etapeløb Critérium du Dauphiné, og senere samme måned forlængede han sin kontrakt med Astana til udgangen af 2019.
Der var store forventninger til Jakob Fuglsang i Tour de France i juli, men danskeren måtte udgå efter et styrt.
I august vendte han tilbage i et gadeløb i Herning, men det endte med et styrt og en efterfølgende operation for et brækket kraveben.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde