Jamaicas atletik-triumfer vakler

Dopingkontrollanterne må have følt sig som fiskere, der står midt i en stor stime i Jamaica i sidste måned.

Offentliggjort Sidst opdateret

Ved et større udtagelsesstævne i Jamaica i juni er adskillige af landets succesrige atletikudøvere testet positiv for doping.

Sent mandag aften indrømmede diskoskasteren Allison Randall, at hun også er i blandt. Den 25-årige diskoskaster, som var med ved OL i London i 2012, blev dermed den tredje på få dage.

De to første var sprinterne Asafa Powell og Sherone Simpson.

Lige som de to førnævnte, benægter Allison Randall, at hun med vilje skulle have taget et ulovligt præstationsfremmende stof.

- Jeg har været meget grundig med, hvad jeg har indtaget, så jeg er ekstremt chokeret og overrasket over denne sag, siger hun til en lokal radiostation.

Ifølge Reuters er Randall testet positiv for stoffet Hydrochlorothiazide, som skulle reducere blodets volumen.

- Jeg har end ikke nogensinde set steroider, og jeg aner intet om dem, siger hun videre.

Asafa Powell og Sherone Simpson bekræftede tidligere, at de er testet positive for stoffet Oxilofrine. Det forlyder fra Jamaica, at yderligere to - endnu unavngivne - atleter blev testet positive ved samme stævne i juni.

Atletikken har generelt haft nogle hårde dage, hvor den amerikanske sprinter Tyson Gay har måttet melde ud, at også han er blevet fanget i en dopingkontrol. Hvilket stof, han er testet positiv for, er endnu ikke meldt ud.

/ritzau/