Jan Leslie efter Tvis-klø: Sejrschancen er to procent
Rostov-Dons danske træner så sit hold blive ydmyget i anden halvleg mod Team Tvis Holstebro i EHF Cup-finalen.
Den danske håndboldtræner Jan Leslie fik et ærgerligt gensyn med Danmark, da hans russiske hold, Rostov-Don, søndag var på besøg i Gråkjær Arena i Holstebro for at spille den første af to finalekampe mod Team Tvis Holstebro i EHF Cuppen.
Efter 12-12 ved pausen blev de nykårede russiske mestre kørt over i anden halvleg, og Team Tvis endte med at vinde 33-20.
- I anden halvleg faldt vi ned i et større og større hul, og det blev bare værre og værre, siger Jan Leslie.
- Jeg forsøgte at stoppe det med to forholdsvis hurtige timeouts, men det lykkedes ikke, og vi blev kørt midtover.
- Det var ikke godt i forhold til de samlede chancer for at vinde, og jeg vil gætte på, at chancerne er 98-2 i Team Tvis' favør. Det er unægteligt et svært udgangspunkt, vi har skabt for os selv, siger træneren.
Team Tvis Holstebro vandt tidligere i denne sæsons EHF Cup med 13 mål hjemme over franske Issy Paris for derefter at tabe med 12 mål i returkampen.
Jan Leslie vil også forsøge at få skabt en slags tro på, at miraklet kan ske i returkampen på lørdag i Rusland.
- Vi skal have noget tro på det, så vi kan skabe røre i andedammen på en eller anden måde.
- Men det er klart, at jeg havde ikke forventet at tabe denne kamp med 13 mål, jeg havde forventet en tæt kamp, siger Rostov-Don-træneren.
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet