Jesper Bech havde en flad fornemmelse

Nyindkøbet Jesper Bech var manden, der sikrede Silkeborg ét point i SAS Liga-premieren mod HB Køge. Men det fik ikke den hængende angriber til at juble uhæmmet.

På trods af, at han scorede det sene udligningsmål, der sikrede Silkeborg 1-1 i søndagens SAS Liga-opgør mod HB Køge, var det ikke en ubetinget tilfreds Jesper Bech, som kunne se tilbage på kampen.
- Det er en lidt flad fornemmelse, synes jeg faktisk, når vi får 1-1 og har haft en del chancer, sagde Jesper Bech og fortsætte:
- Min præstation som helhed skal ikke blive overskygget af, at jeg scorede. Jeg spillede lidt blandet og ikke specielt godt. Jeg lavede en del fejl, som jeg gerne vil have væk, før jeg kan blive tilfreds, konstaterede han efter kampen på Herfølge Stadion.
Den tidligere danmarksmester med FC København er blevet hentet til Silkeborg som led i klubbens bestræbelser på at overleve i denne sæsons SAS Liga. Jesper Bech erkender da også, at det er i kampe som denne, at der skal tre point på kontoen, hvis målet skal indfries.
- Jeg spiller for, at vi skal blive i SAS Ligaen, og havde sat næsen op efter tre point i dag. Det gør man i de fleste kampe, men særligt i denne første kamp havde det været fint at få lagt fra land med tre point, sagde han.
/ritzau/




Offentliggjort Sidst opdateret