Johan Wiland forlader FCK og skifter til Malmö FF
Johan Wiland forlader FCK og skifter til Malmö FF Foto: POLFOTO/Jens Dresling
POLFOTO/Jens Dresling
Efter seks et halvt år er den svenske målmand fortid i FCK, hvor han opnåede at vinde mange titler.
Den svenske fodboldmålmand Johan Wiland er som ventet færdig i FC København.
Efter seks et halvt år hos de danske vicemestre skifter han til de svenske mestre, Malmö FF. Aftalen løber til og med 2017.
- Johan har været en stor del af FC Københavns succes gennem de år, han har været i klubben.
- Han har været en sand professionel i både medgang og modgang, og han tog virkelig chancen, da Jesper Christiansen i sin tid blev skadet, og gav ham aldrig chancen for igen at komme tilbage på holdet, siger FCK-manager Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside.
Johan Wiland blev degraderet i sidste sæson, da FCK købte Stephan Andersen, som var Ståle Solbakkens førstevalg i hele sæsonen.
Det var stærkt medvirkende til beslutningen, at det tidligere så sikre førstevalg i FCK måtte se sig henvist til bænken.
- Jeg er 34 år og har brug for at spille fodboldkampe, og det gør jeg ikke i FC København i øjeblikket, så derfor har jeg i fuld enighed med klubben set mig om efter en anden løsning.
- Men det er hårdt, for jeg har været her en lang periode i min karriere, og jeg har selvfølgelig stadig mange følelser for klubben, siger Johan Wiland.
Han nåede at vinde fire danske mesterskaber og tre pokaltitler med FCK.
To gange var han med til at spille gruppespil i Champions League med FCK.
I alt har han spillet 192 kampe for klubben.
Hos Malmö FF bliver han den direkte afløser for dansk-svenske Robin Olsen, der for nylig skiftede til Paok i Grækenland.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde