Jon Dahl: DBU's timing er forkert og dårlig
Jon Dahl Tomasson har været assistenttræner på det danske landshold siden 2016. (Arkiv) Foto: Lee Smith/Ritzau Scanpix
Lee Smith/Ritzau Scanpix
Assistenttræneren på det danske landshold mener, at DBU kunne have timet ansættelsen af Kasper Hjulmand bedre.
Åge Hareide og Jon Dahl Tomasson er i gang med deres sidste år som trænerduo på det danske fodboldlandshold.
Dansk Boldspil-Union (DBU) annoncerede onsdag, at Kasper Hjulmand og Morten Wieghorst tager over som henholdsvis chef- og assistenttræner, når det nuværende trænerteams kontrakter udløber i næste sommer.
Den nuværende assistenttræner, Jon Dahl Tomasson, mener, at DBU kunne have timet den udmelding, der kom onsdag, bedre.
- Jeg accepterer DBU's valg. Sådan er gamet. Peter Møller (fodbolddirektør i DBU, red.) vil have sine folk ind. Men jeg mener, at timingen er forkert og dårlig, udtaler Tomasson, der ikke har yderligere kommentarer, til Politiken.
Assistenttrænerens udtalelse minder om Åge Hareides reaktion onsdag.
- Jeg har det fint. Det er fodboldens mekanismer. Peter Møller vil have sine folk ind, det må man acceptere. Jeg er kun irriteret over tidspunktet, sagde Åge Hareide onsdag til B.T.
DBU's fodbolddirektør Peter Møller var manden, der offentliggjorde DBU's beslutning onsdag. Han forklarede, at han ville være ærlig og melde ud med det samme, at han havde truffet beslutningen om fremtiden.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker