Jonas Høgh stempler direkte ind i verdenstoppen
Jonas Høgh-Christensen, under OL i England. Foto: Brian Lindberg Jensen/POLFOTO/arkiv
Brian Lindberg Jensen/POLFOTO/arkiv
OL-sølvvinderen Jonas Høgh-Christensen åbnede VM med en andenplads i første sejlads i sin finnjolle.
Jonas Høgh-Christensen har ikke sejlet en eneste international kapsejlads siden OL i London 2012, hvor han vandt sølv.
Tirsdag var han så tilbage i finnjollen ved VM i Santander i Spanien - nærmest som om, han ikke havde lavet andet de seneste to år.
Da feltet nåede topmærket i første sejlads, var den 33-årige dansker første mand rundt om mærket. Han holdt sig fremme gennem hele sejladsen og krydsede målstregen som nummer to - foran en stribe topnavne, der har trænet og sejlet uafbrudt siden OL.
Efter sejladsen forsvandt vinden på finnjollernes bane, og sejlerne måtte siden vente flere timer i deres joller. Tirsdag aften var anden sejlads endnu ikke skudt i gang.
I kvindernes 49'er imponerede europamestrene Ida Marie Baad og Marie Thusgaard, som er med helt i front.
Ida Marie Baad og Marie Thusgaard åbnede VM på overbevisende vis ved at lægge sig helt i front efter placeringer som et, to og fem i dagens tre sejladser.
49'erne var som alle øvrige klasser plaget af mangel på vind og endeløs ventetid. I forvejen er de spanske VM-arrangører i Santander under pres på grund af aflyste sejladser flere dage i træk.
Den 20-årige RS:X-surfer Sebastian Fleischer tog tirsdag et stort skridt i retning af at sikre en dansk nationsplads ved OL. Han fulgte op på de lovende takter fra de tidligere dage med en 10.-plads i tirsdagens enlige sejlads.
Fra en samlet placering som nummer 18 er han sikret kvalifikation til surfernes guldfelt, der skal sejle videre om nationspladser til OL i Rio i 2016.
Der er 18 nationspladser i spil, og Sebastian Fleischer placerer lige nu Danmark som 10.-bedste nation.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned