Jonas Vingegaards sportsdirektør stopper efter 13 år
Merijn Zeeman stopper som sportsdirektør hos Jumbo-Visma. (Arkivfoto). Foto: Bo Amstrup/Ritzau Scanpix
Merijn Zeeman stopper som sportsdirektør hos Jumbo-Visma og skal arbejde med fodbold hos AZ Alkmaar.
Merijn Zeeman stopper som sportsdirektør hos det succesfulde mandskab Jumbo-Visma efter denne sæson.
Det oplyser holdet på sin hjemmeside.
Dermed skal Jonas Vingegaard sige farvel til sportsdirektøren, han har arbejdet sammen med de seneste år, hvor han har vundet Tour de France i 2022 og 2023.
- Det er en svær beslutning, da organisationen er så tæt på mit hjerte. Vi er nået så langt sammen og er blevet et af de mest succesfulde hold i verden de senere år. Det er jeg stolt af, siger Merijn Zeeman.
Efter næsten 13 år som sportsdirektør skal Zeeman fra 2025 have en ledende rolle hos fodboldklubben AZ Alkmaar.
- Fodboldklubben AZ bliver næste skridt i min karriere. Det er et skridt, jeg tør tage, fordi holdet er i gode hænder med en stærk og professionel organisation ledet af min gode ven Richard Plugge (administrerende direktør, red.) siger Zeeman.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde