Justitsminister: Stor dag for kampen mod fodbolduro
Fodbolduroen på de danske stadioner vil aldrig forsvinde helt, men en ny handlingsplan skal være med til at mindske antallet af bøller, der begår vold til fodboldkampe.
Dermed skal det være slut med scener, som den, der udspillede sig efter pokalkampen mellem Brøndby og FC København, hvor politiet måtte stoppe massiv ballade.
- Det er en stor dag for fodbolden. Jeg er meget tilfreds med den handlingsplan, som vi har indgået i et bredt samarbejde, siger justitsminister Morten Bødskov.
Planen indeholder 21 punkter, og det hele er udarbejdet for at dæmme op for fodbolduro. Helt konkret får politiet blandt andet adgang til at videregive flere oplysninger om karantæneramte end i dag.
Desuden skal kontrolløruddannelsen gennemgås, og der skal ske et øget samarbejde mellem klubberne og udveksling af oplysninger til udenlandsk politi fra dansk politis side.
Der vil indlagt en særlig lovhjemmel, således at der kan optages personfoto af personer med karantæne.
- Problemet er, at finde ud af hvem det er, der begår volden, og det har vi nu forsøgt at løse ved at indføre, at der bliver taget og udleveret fotos af dem, der står bag uroen, siger Morten Bødskov.
Justitsministeren mener ikke, at det er slut med fodboldvolden, men han mener, at planen i høj grad kan være med til at minimere problemet.
I øjeblikket er der 3,6 sigtelser per fodboldkamp, og det tal skal ned. Det er et af succeskriterierne for ministeren.
- Man kan ikke sikre sig, at folk ikke taber hovedet, men der er behov for værktøjer. Jeg forventer, at vi får færre episoder. Men der er tale om få isolerede tilfælde.
- Det er de samme typer, der står bag volden, og dem skal vi have bedre fat i, siger Bødskov.
Justitsministeriet har sammen med Rigspolitiet, Dansk Boldspil-Union (DBU), Divisionsforeningen og Danske Fodbold Fanklubber udviklet handlingsplanen. Lovforslagene forventes fremsat til foråret.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned