Juventus advarer mod falsk indhold på hacket X-konto

Juventus' engelske profil på X med omkring 3,5 millioner følgere er mandag blevet hacket. (Arkivfoto). Foto: Marco Bertorello/Ritzau Scanpix

Fodboldklubben Juventus har fået hacket en af sine profiler på X. Falsk indhold om Real-talent er blevet delt.

Offentliggjort Sidst opdateret

De fleste Juventus-fans spærrede formentlig øjnene op, da den italienske fodboldklub mandag oplyste på det sociale medie X, at Torino-klubben havde hentet Real Madrid-spilleren Arda Güler.

- Velkommen til Juventus, Arda Güler! Den kommende stjerne er nu en del af Juventus-familien! Er du klar til at skrive historie sammen på denne nye rejse, hed det i opslaget på en af klubbens profiler.

Kort efter kom der endnu et opslag - denne gang på tyrkisk - inden det stod klart, at uvedkommende havde taget kontrol over kontoen med omkring 3,5 millioner følgere og delt falsk indhold.

- Vores engelske Juventus-konto er blevet kompromitteret. Ignorer venligst de falske oplysninger, der er offentliggjort på denne konto. Vi arbejder på sagen, skriver Torino-klubben i et opslag på sin italienske konto på X.

Omkring klokken 17 mandag er ingen af opslagene med falsk indhold blevet slettet.

Den 19-årige tyrker Arda Güler skiftede til Real Madrid fra Fenerbahce i sommeren 2023.

/ritzau/