Juventus er ramt af skader før Bayern-kamp
Juventus mangler angriberen Paulo Dybala og midtbanespilleren Claudio Marchisio i Champions League-kamp onsdag
Sidste års Champions League-finalist Juventus er ramt af et par skader inden kampen mod Bayern München onsdag aften.
Italienerne fik 2-2 hjemme i Torino efter at have været bagud 0-2, og de har brug for alle ressourcer i returkampen.
Desværre for Juventus er både angriberen Paulo Dybala og midtbanespilleren Claudio Marchisio blevet skadet under træning. Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
Argentineren Dybala er blevet ramt af et mindre muskelproblem, mens den italienske landsholdsspiller Claudio Marchisio har revet sin lægmuskel i stykker og må holde rundt regnet tre ugers pause.
Både Bayern München og Juventus jagter en sæson med tre titler.
Juventus har tre points forspring i toppen af Serie A efter en imponerende stime. Holdet har kun indkasseret et mål imod sig i 12 kampe i den hjemlige liga i 2016.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker