Juventus henter ung svensker i Atalanta fra næste sæson
Dejan Kulusevski (til højre) blev i sommer lejet ud fra Atalanta til Parma. Foto: Ciro De Luca/Reuters
Ciro De Luca/Reuters
Juventus bekræfter købet af Dejan Kulusevski i Atalanta, men svenskeren bliver sæsonen ud i Parma på leje.
Dejan Kulusevski skifter til Juventus fra Atalanta, men den unge svensker bliver i Parma på en lejekontrakt for resten af sæsonen.
Det bekræfter Juventus på sin hjemmeside.
Tidligere torsdag oplyste den italienske mesterklub, at den 19-årige svenske landsholdsspiller var til lægetjek.
I løbet af dagen kom det så frem i blandt andet italienske La Gazetta dello Sport, at Parma ikke ville afgive svenskeren her i januar.
Det bekræftede fodboldspillerens agent også torsdag.
- Han bliver i Parma, da præsidenten ikke vil afgive ham i de sidste måneder, skriver agent Stefano Sem således til svenske SVT ifølge nyhedsbureauet TT.
Aftalen blev derfor, at Dejan Kulusevski først skifter til Juventus fra den kommende sæson, og dermed bliver i Parma, som i øjeblikket har lejet ham i Atalanta.
Juventus skriver, at klubben betaler 35 millioner euro svarende til 261 millioner kroner for spilleren, der har fået kontrakt frem til sommeren 2024.
Hans kontrakt i Atalanta havde udløb i sommeren i 2023.
Juventus oplyser, at købsprisen kan stige med yderligere 67 millioner kroner afhængig af, hvordan Dejan Kulusevski præsterer i den italienske storklub.
Han blev i sommer lejet ud fra Atalanta til Parma, hvor han har scoret fire mål og lavet syv assister i efterårets 17 kampe for Serie A-klubben.
Den offensive midtbanespiller fik debut på det svenske landshold 18. november sidste år i sin hidtil eneste landskamp, hvor det blev til 25 minutter i EM-kvalifikationen.
Svenskeren begyndte sin karriere i svenske IF Bromma, men skiftede som 16-årig til Atalantas ungdomsafdeling.
I Parma er Kulusevski i øjeblikket holdkammerat med danske Andreas Cornelius, der ligeledes er lejet ud til klubben fra Atalanta.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned