Juventus kæmper sig til sen sejr mod lokalrivaler
Winston McKennie stod for udligningen til 1-1 knap et kvarter før tid. Foto: Andreas Solaro/Ritzau Scanpix
Andreas Solaro/Ritzau Scanpix
De forsvarende italienske mestre fik slidt sig tilbage mod Torino og haler ind på konkurrenterne i Serie A.
Endnu et truende pointtab blev vendt til tre point, da Juventus lørdag havde besøg af lokalrivalerne fra Torino.
Kampen endte 2-1 til de forsvarende italienske mestre på to scoringer i den sidste del af kampen. Torino havde bragt sig foran i begyndelsen af kampen, men løb tydeligt tør for kræfter til sidst.
Juventus har endnu ikke tabt i denne sæson, men det er til gengæld også blevet til en lang række uafgjorte kampe. Holdet indtager med lørdagens tre point tredjepladsen i den bedste italienske fodboldrække, Serie A.
Juventus har 18 point for 10 kampe. Torino ligger tredjesidst - lige under nedrykningsstregen - med 6 point for 10 kampe.
I lørdagens opgør var der knap spillet ti minutter, da forsvarsspilleren Nicolas N'Koulou stod for en overraskende føring til gæsterne.
Et hjørnespark endte for fødderne af camerouneren, der viste godt målinstinkt ved resolut at sparke bolden i kassen.
Gæsterne fortsatte med fint spil i første halvleg, mens Juventus havde svært ved at komme frem til de helt store chancer. Dermed var stillingen også 0-1 til gæsterne, da de to lokalrivaler gik til pause.
I anden halvleg var Juventus mere dominerende, men mandskabet havde stadig svært ved at få spillet til for alvor at flyde.
Godt ti minutter inde i anden halvleg troede forhåndsfavoritterne, at de havde udlignet. Juan Cuadrado sendte en løs bold i kassen, men efter VAR-gennemsyn blev scoringen underkendt på grund af offside.
Knap et kvarter før tid fik Juventus passeret Salvatore Sirigu i Torino-målet, og denne gang kunne VAR ikke røre ved Winston McKennies scoring.
Den 22-årige amerikaner, der var blevet skiftet ind kort forinden, headede bolden flot i mål og banede vejen for en mulig comebacksejr.
To minutter før den ordinære spilletids udløb var det den rutinerede forsvarsklippe Leonardo Bonucci, der pandede bolden ind til sen favoritsejr.
I lørdagens sene kamp skulle Inter forsøge at holde trit med de andre tophold, da Bologna var på besøg.
Danske Christian Eriksen blev skiftet ind i tillægstiden for Inter, der endte med at vinde 3-1 og rykke op på andenpladsen i Serie A.
Milano-klubben har 21 point for 10 kampe og to point op til lokalrivalerne fra AC Milan, der ligger på førstepladsen.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker