Juventus må nøjes med et point mod Donetsk
Juventus spillede for anden gang i træk uafgjort i Champions League. Tirsdag aften måtte de italienske mestre nøjes med 1-1 hjemme mod Shakhtar Donetsk fra Ukraine.
Shakhtar er ukrainsk mester og råder over en del brasilianske spillere, og det var en af dem, som bragte udeholdet foran efter 23 minutter.
Den 22-årige midtbanespiller Alex Teixeira udnyttede et koks i Juventus-forsvaret og hamrede 1-0-målet ind fra en spids vinkel.
Juventus-spilleren Leonardo Bonucci udlignede til 1-1 blot to minutter senere med et flot skud efter en smart flad aflevering fra Andrea Pirlo direkte på et hjørnespark.
Nicklas Bendtner var hverken på banen eller bænken, da han blev siet fra den endelige trup til kampen. Nøjagtigt som han blev det i sidste Champions League-kamp ude mod Chelsea, som endte 2-2.
Alle fire af klubbens øvrige angribere kom i aktion i kampen, men ingen af dem formåede at få scoret.
Det bliver spændende, om landstræner Morten Olsen vælger at udtage Bendtner til VM-kvalifikationskampene mod Bulgarien og Italien, som spilles 12. og 16. oktober. Olsen udtager truppen onsdag eftermiddag.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker