Frederik Sørensen er på rekordtid gået fra reserveholdsfodbold i Superliga-klubben Lyngby til spilletid hos Juventus. Og den blot 18-årige danske forsvarsspiller kan nu også se frem til at få ros erstattet med en permanent aftale med den italienske storklub.
Sørensen har ind til videre optrådt på en lejeaftale for foråret, men italienerne vil nu gøre brug af en forkøbsklausul.
- Sørensen har imponeret, og det er gået rigtig stærkt med ham. Vi vil begynde at kigge på hans aftale, og der er ingen tvivl om, at han er en spiller for fremtiden, og vi har en forhåbning om at beholde ham, siger sportsdirektør Giuseppe Marotta ifølge B.T.
Frederik Sørensen optrådte først for Juventus' talenthold. Men blev på grund af skader rykket op i hierarkiet og han har spillet to af de seneste tre Juventus-kampe fra start.
Også Juventus-træner Luigi del Neri roser ifølge B.T. den danske spiller.
- Han er meget moden af sin alder og har et fint blik for spillet. Jeg spår ham en stor fremtid. Man kan godt sammenligne ham med (Simon, red.) Kjær, der også imponerede i Palermo, men jeg tror faktisk, at han kan blive bedre, siger del Neri.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde