De tre danske juniorpiger ved cykel-VM havde en ambition om at vise verden, at de kan køre på cykel.
Missionen blev indfriet til bronze, da Christina Siggaard blev nummer tre i landevejsløbet over 70 kilometer, og succesen bygger i høj grad på en fælles indsats, siger juniorlandstræner Henrik Simper.
- Jeg må sige, at både Kamilla Vallin og Fie Degn gør deres arbejde til UG.
- Kamilla går frem og tager en føring på et rigtigt afgørende tidspunkt. Havde hun ikke gjort det, så havde de to ryttere i front kørt til mål, for der var ingen andre, der tog ansvar i feltet, siger Henrik Simper.
Alene pige lykkedes det for Kamilla Vallin at decimere afstanden til de to udbrydere, så det blev den samlede sprint, der gav Siggard en bronzemedalje.
Det var helt efter bogen, fortæller VM-bronzevinderen.
- Det var Kamillas job. Hun skulle gøre det store arbejde. Hun var arbejdshesten, siger Christina Siggaard.
Landstræneren er meget begejstret for det danske resultat.
- Jeg havde håbet, at hvis alt flaskede sig, kunne Christina køre efter en medalje. Men at det faktisk bliver en medalje, overrasker mig.
- Christina kører et godt cykelløb. Hun gør, hvad hun havde fået besked på, og hun sidder godt i feltet og sparer på kræfterne, mens de andre to arbejder, siger Henrik Simper.
/ritzau/
Seneste artikler
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker